Rezerwacja
Pensjonat Borowik > Atrakcje > Okolice Jeleniej Góry

Okolice Jeleniej Góry

Okolice Jeleniej Góry to znakomite miejsce do wypoczynku i turystykę. Miasto jest bogate w zabytki, z przepiękną, odrestaurowaną starówką oraz leżącym w granicach miast uzdrowiskiem – Cieplicami. Cieplice ze swoimi źródłami termalnymi posiadają unikalne walory lecznicze, znane w całej Europie. W bezpośredniej bliskości zabytków miasta znajdują się kurorty górskie, słynne ze swych walorów turystycznych: Karpacz i Szklarska Poręba.

Zapraszamy do krótkiej wycieczki po Jeleniej Górze i okolicach.

Jelenia Góra

Ratusz w świetle dnia. Licencja CC BY-SA 3.0 pl

Wizytówką miasta jest rynek zwany Placem Ratuszowym, którego centrum stanowi klasycystyczny ratusz wybudowany w XVIII w., otoczony zespołem mieszczańskich kamieniczek w stylu barokowym i rokokowym z przełomu XVII i XVIII w. Pięknie odrestaurowana starówka jest dzisiaj chluba miasta. Rokrocznie odbywają się tutaj występy teatrów ulicznych oraz imprezy związane z obchodami Września Jeleniogórskiego. Wśród nich Jeleniogórski Jarmark Staroci ściągający kolekcjonerów i zbieraczy w ostatnią niedzielę września.

Baszty Grodzka i Zamkowa – obie położone są w odległości około 100 metrów od Placu Ratuszowego i obie są pamiątkami po miejskich fortyfikacjach ostatecznie zlikwidowanych w XIX wieku. Kamienie z których budowane były mury obronne wykorzystano do budowy wielu budynków na yterenie miasta.
Kościół parafialny św. Erazma i Pankracego – wznoszący się w pobliżu rynku, najstarszy budynek w mieście – kościół-bazylika w stylu gotyckim z barokowym wystrojem.

 

 

 

 

 

Kościół św. Krzyża czyli Kościół Garnizonowy pochodzi z 1718 r. to typowa świątynia barokowa. Wzorowany jest na kościele Św. Katarzyny w Sztokholmie. Ewangelicka (obecnie katolicka) świątynia wybudowana na planie krzyża. Warto zwrócić uwagę na odrestaurowane, pełne przepychu polichromie oraz organy o niepowtarzalnym brzmieniu. Po ich remoncie nagrano tu kilka koncertów. Melonami powinni w świątyni pojawić we wrześniu, kiedy trwa międzynarodowy festiwal organowy. Wokół kościoła był kiedyś cmentarz. Obecnie zachowały się jedynie grobowce bogatych mieszczan.

Kaplica św. Anny remontowana przez wiele lat, od pewnego czasu ponownie służy wiernym. Jest to rzadki przykład połączenia kaplicy z basteją. W miejscu tym usytuowana była jedna z trzech bram Jeleniej Góry. Brama Wojanowska wzniesiona w latach 1759-63 niedawno stanęła w swoim pierwotnym miejscu. Oczywiście z oryginalnych elementów pozostały tylko zdobienia. Co się zaś dotyczy kościółka, to doskonale widać dawne otwory strzelnicze. Można też zauważyć wmurowany w średniowieczu krzyż pokutny. Obiekt pochodzi z lat 1709-15. Postawiony został na miejscu poprzedniej świątyni, którą pochłoną ogień.
Kaplica Najświętszej Maryi Panny – barokowa bazylika wzniesiona w XV w. Obecnie cerkiew prawosławna p.w. św. Piotra i Pawła.

Cieplice

Pawilon Edward. Licencja CC BY-SA 3.0 pl

Cieplice malowniczo położone w Kotlinie Jeleniogórskiej należą do najstarszych uzdrowisk w Polsce. Pierwsze źródła według legend zostały odkryte już w XII w. przez Bolesława Wysokiego, potomka Bolesława Krzywoustego. W XVI w. sława uzdrowiska wykraczała daleko poza granicę kraju, przyciągając kuracjuszy niemal z całej Europy. Uzdrowisko Cieplice jako jedno z nielicznych w Polsce posiada źródła termalne (86,7oC). Są to słabo zmineralizowane wody fluorkowo-krzemowe leczące skutecznie m.in. schorzenia reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, neurologiczne i urologiczne. Balneologia w Cieplicach obejmuje m.in. wodolecznictwo, peloidoterapię (leczenie przy zastosowaniu borowiny, w tym tzw. tampony borowinowe na gałki oczne, stosowane wyłącznie w Cieplicach), inhalacje olejkowe i mineralne, kinezjoterapię, światłolecznictwo. Kuracjusze korzystają z leczenia w szpitalach sanatoryjnych, ambulatoriach i sanatoriach uzdrowiskowych. Obecnie projektuje się utworzenie ośrodka leczenia chorób metabolicznych i otyłości, leczenia i rehabilitacji dzieci chorych na mózgowe porażenie dziecięce. Istnienie wód termalnych stwarza szansę budowy na ich bazie centrum sportowo-rekreacyjno-rehabilitacyjnego. Poprzez budowę aquaparku Cieplice zyskają w najbliższych latach niezwykle oryginalną atrakcję leczniczą i turystyczną.

Dzielnica uzdrowiskowa bogata w zabytki sakralne oraz obiekty architektury pałacowej to także miejscowość turystyczna, stanowiąca dla przebywających tu kuracjuszy dogodną bazę wypadową w okoliczne pasma górskie i atrakcyjne miejscowości turystyczne.

Pałac rodziny von Schaffgotsch nocą. Licencja GFDL

Pałac Schaffgotchów w Cieplicach budowano w latach 1784-88 według projektu oraz nadzoru Jana Rudolfa z Opola. Pałac wzniesiono na miejscu poprzedniej siedziby rodu, która spłonęła podczas wielkiego pożaru. Nad wejściem do tego pięknego, klasycystycznego obiektu znajdują się dwa kartusze herbowe. Niedawno pałac został odrestaurowany i stał się jedną z największych ozdób uzdrowiska.

 

 

 

 

 

 

Park Zdrojowy. Licencja CC BY-SA 3.0

Park Zdrojowy. Licencja CC BY-SA 3.0

Park Zdrojowy przylegający do pałacu Schaffgotschów w Cieplicach jest ulubionym miejscem spacerów jeleniogórzan. Pierwsze wzmianki o przypałacowym ogrodzie francuskim pochodzą z połowu XVIII w. W 1838 r. park został gruntownie przebudowany wg założeń stylu angielskiego.

 

Galeria i Teatr w Parku Zdrojowym – wart zobaczenia obiekt klasycystyczny zaprojektowany przez Carla Gottfrieda, wybudowany w 1799 r.

 

 

 

 

Pawilon Norweski. Licencja CC 3.0

Pawilon Norweski w Parku Norweskim – pawilon został wybudowany na początku XX w na wzór restauracji „Frogenersaeteren”, znajdującej się nieopodal OSLO. Położony jest w Parku Norweskim nad małym jeziorem. Obecnie mieści się w nim Muzeum Przyrodnicze.

Kościół św. Jana Chrzciciela wzniesiony został w latach 1712-1714 przez dawnych gospodarzy Uzdrowiska Cieplice – zakon cystersów. Kościół ma wyposażenie rokokowe. W środku warto zwrócić uwagę na obraz w ołtarzu głównym autorstwa Michała Willmanna, zwanego jak śląski Rafael.

Kościół ewangelicki – zbudowany został w centrum Cieplic w latach 1774-77. Zwraca uwagę bardzo skromnie wyposażony w rokokowe zdobienia i meble

 

 

Karpacz

Pięknie położone miasto u stóp najwyższego szczytu Karkonoszy – Śnieżki(1602m). Obok Szklarskiej Poręby jest to główna baza wypoczynkowa i turystyczną w tym rejonie. Teren sprzyjający uprawianiu narciarstwa, oraz liczne wyciągi sprawiają, że Karpacz jest chętnie odwiedzany przez turystów zarówno latem, jak i zimą. Karpacz stanowi doskonałą bazę wypadową w Karkonosze. Do ciekawszych szlaków należą : szlak niebieski przez Polanę, Samotnię, Strzechę Akademicką, Równię pod Śnieżką na Śnieżkę, oraz czerwony szlak na Przełęcz pod Śnieżką wiodący pięknym Kotłem Łomniczki. Wiodą stąd także szlaki na Przełęcz Okraj, Czarny Grzbiet, Kowarski Grzbiet, Pielgrzymy, Słonecznik. Do dużych atrakcji należy zaliczyć wyciąg krzesełkowy z Karpacza na Małą Kopę, skąd już całkiem niedaleko na Śnieżkę.

Na turystów wypoczywających w Karpaczu czeka wiele interesujących miejsc. Należy tu wymienić przede wszystkim Św. Wang położoną w Karpaczu Górnym, oraz Krucze Skały w Wilczej Porębie. Do innych miejsc godnych zwiedzenia należą: Muzeum Turystyki, skocznie narciarskie, naturalny tor bobslejowy.

Restauracja i obserwatorium na Śnieżce. Licencja CC BY-SA 3.0

Śnieżka mająca 1602 metry wysokości npm. jest najwyższym szczytem całych Sudetów. Na wierzchołku stoi XVII- wieczna kaplica św. Wawrzyńca patrona przewodników, Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW w kształcie charakterystycznych spodków i nieczynne schronisko czeskie. Doskonały punkt widokowy. Od czeskiej strony, z miejscowości Pec p. Snezkou wjechać można wyciągiem krzesełkowym.

Kotły polodowcowe – nadają Karkonoszom wysokogórskiego charakteru, głębokie i otoczone urwistymi skałami. We wschodniej części gór są to Kocioł Wielkiego Stawu i Kocioł Małego Stawu. Wysokość ich ścian dochodzi do 250 metrów. Wielki Staw jest największym jeziorem Karkonoszy, jego powierzchnia wynosi 8,3 ha, a głębokość dochodzi do 24 metrów. Kocioł Małego Stawu z jeziorkiem o powierzchni 2,9 ha i głębokości 7 metrów jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc. Nad Małym Stawem stoi wybudowane w stylu górskiej chaty schronisko Samotnia, noszące imię wieloletniego kierownika Waldemara Siemiaszki.

Krucze skały – granitognejsowe urwisko skalne we wschodniej części Karpacza. Liczące 25 metrów wysokości skały zawierają liczne skupiska pegmatytów – w XIX wieku podczas ich eksploatacji wykuto dwie sztuczne groty. Skały stanowią teren wspinaczkowy dla profesjonalistów i amatorów.

Letni tor saneczkowy KOLOROWA pozwala korzystać z przyjemności jazdy na sankach nie tylko zimą. Czynny jest zawsze, gdy na stokach nie ma śniegu. Podgrzewana powierzchnia pozwala na jazdę nawet, kiedy temperatura spada poniżej zera. Długość zjazdu 1060 m , podjazd 350 m , czas podjazdu wraz ze zjazdem ok. 5 minut, prędkość maksymalna (regulowana odśrodkowymi hamulcami) 30 km/h. Zimą na sztucznie dośnieżanym i oświetlonym stoku funkcjonuje wyciąg narciarski. Tor mieści się przy ulicy Parkowej 10

Świątynia Wang stanowi największą atrakcję Karpacza. Powstała na przełomie XII wieku nad jeziorem Vang w południowej Norwegii. Do Karpacza trafiła dzięki hr. von Reden z pobliskiego Bukowca w XIX wieku. Mieszkańcy Vangu, wsi w której stał kościół, postanowili w XIX wybudować nową świątynię. Na remont starej i budowę nowej zabrakło jednak pieniędzy . Postanowili więc sprzedać go za 427 marek królowi pruskiemu Fryderykowi Wilhelmowi IV.

Początkowo ten XIII-wieczny zabytek kultury Wikingów miał stanąć w Muzeum Królewskiego w Berlinie, król zrezygnował z tej koncepcji i dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, wiosną 1842 roku, postanowiono przenieść kościółek w Karkonosze, aby mógł służyć ewangelikom, mieszkającym w Karpaczu i okolicach. Tak też się stało i 28 lipca 1844 r. z udziałem rodziny królewskiej uroczyście poświecono świątynię. Część elementów jest oryginalna, pozostałe są wiernymi kopiami wykonanymi przez okolicznych rzemieślników. Kościół Wang jest jedną z największych atrakcji Karkonoszy. Wykonany z nasyconej żywicą sosny norweskiej, charakteryzuje się niezwykłą wręcz trwałością. Przy wejściu znaleźć można stylizowane lwy symbolizujące mityczne stwory strzegące wejścia. Na narożnych portalach umieszczono uskrzydlone smoki, które rozrywając ósemkę położoną poziomo, przedstawiają odwieczną walkę dobra ze złem. Uważny turysta dostrzeże również na półkolumienkach twarze Wikingów z wysuniętymi rozdwojonymi językami przekazujących swą mądrość młodym pokoleniom.

Pełne symboliki jest również wnętrze świątyni. Po obu stronach ołtarza, stoją na postumentach dwa kandelabry. Przedstawiające serce – symbol miłości i łabędzia, jako symbol wierności. Świece na tych norweskich świecznikach są zapalane tylko podczas ślubów. Wiele młodych par marzy o tym aby tu właśnie zawrzeć swój związek małżeński , ponieważ świątynia Wang znana jest jako miejsce przynoszące szczęście przyszłym małżonkom. Kościół Wang należy do Parafii Ewangelicko – Augsburskiej. Na dziedzińcu wybudowano budynki plebanii, w której dostać można: literaturę chrześcijańską, Pismo Święte, Biblię dla dzieci, widokówki album o kościele Wang oraz pamiątki z nim związane. Świątynia Wang mieści się przy ulicy Śnieżki 8, tel. +48 (75) 761 82 74, zwiedzanie: poniedziałek – sobota 9.00-18.00, niedziela 11.30-18.00

Muzeum Zabawek i Lalek – można zobaczyć jedyną w Polsce ekspozycję (ponad tysiąc eksponatów zabawek i lalek), która w całości pochodzi z prywatnych zbiorów twórcy i wieloletniego dyrektora Pantonimy Wrocławskiej – Henryka Tomaszewskiego. Muzeum mieści się przy ul. Karkonoska 5 tel. +48 (75) 761 85 23

Miasteczko Country – położone pomiędzy Karpaczem, a Ścięgnami pozwala odwiedzającym na przeniesienie się w czasie i przestrzeni. Można zobaczyć prawdziwego szeryfa i odwiedzić saloon, a przy odrobinie szczęścia turysta będzie świadkiem napadu na bank lub najazdu Indian. Pomysłodawcą i twórcą przedsięwzięcia jest wieloletni szef Karkonoskiej Grupy GOPR pan Jerzy Pokój.

Miejska Kolej Linowa – na Kopę (1375m n.p.m.) Długość 2229 m, różnica wzniesień 530 m, zdolność przewozowa 600 osób/godzinę. Znakomity początek wycieczki na najwyższy szczyt Karkonoszy oraz stanowi wielką atrakcje zimą.

Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach

 

Zwiedzanie Huty Szkła

Zwiedzanie Huty Szkła

Huta Szkła Kryształowego JULIA w Piechowicach istnieje już ponad 140 lat i jest najstarszym istniejącym producentem szkła na tym terenie.
Przyjdź, poczuj żar hutniczego pieca, zobacz jak hutnicy zamieniają się w artystów pielęgnując tradycję ręcznego wytwarzania kryształu.
Turystów po hali produkcyjnej oprowadza przewodnik, na terenie huty znajduje się także park zabytkowych narzędzi hutniczych oraz unikatowa galeria wyrobów z kryształu.

Hutę Julia w mieście Piechowice można zwiedzać codziennie.
W tygodniu w godzinach 9:30 do 18:00, w weekendy do 17:00

 

 

Proponowane wycieczki PIESZE

Zamek Chojnik, 4 godz.,
Przesieka, Wodospad Podgórnej, 4 godz.
Grzybowiec, okolice Jagniątkowa 4 godz.
Paciorki, Czarny Kocioł Jagniątkowski 5 godz.
Wodospad Szklarka, 4,5 godz.
Jelenia Góra-Cieplice, Muzeum Ornitologiczne, Park Zdrojowy, 4 godz.
Jelenia Góra, miasto, starówka
Odrodzenie, 5 godz.

AUTOKAROWE – całodzienne

Karpacz, autokar 300,00 wyciąg 16,00 , Śnieżka, Samotnia, Strzecha Akademicka, Biały Jar, zejście do Świątyni Wang 2,00, muzeum lalek 2,00, muzeum sportu 1,00 , Country City 2,00
Szklarska Poręba, autokar 250,00, wyciąg 14,00, wodospad Kamieńczyk 2,00, centrum, Chybotek, Wodospad Szklarka 2,00.
Zamek Książ, autokar 600,00, wstęp 8,00

ZAGRANICZNE – całodzienne

Praga, autokar, przewodnik 1300,00 ,metro 6 koron
Liberec, Aqua Park 190 koron, basen olimpijski 60 koron, autokar 700,00, wyciąg gondolowy na Ysztad 80 koron
Skalne Miasto, autokar, przewodnik 900,00, wstęp 80 koron
Drezno, autokar, przewodnik 1700,00, wstęp 20 euro

Wyciągi narciarskie
Szklarska Poręba i Karpacz to raj dla narciarzy. Polecamy naszym gościom skorzystanie z wielu wyciągów i świetnie przygotowanych tras narciarskich, zarówno zjazdowych jak i biegowych. Polecamy zwłaszcza stację narciarską Ski Arena w Szklarskiej Porębie oraz kompleks Śnieżka w Karpaczu.
Koleje Linowe – Szklarska Poręba
Kolej Linowa „Szrenica” I i II sekcja, krzesła 2 osobowe, długość : 1417 m (sekcja I) i (1341m sekcja II), łączna różnica poziomów 603 m, może przewieź ok. 1400 osób na godzinę, stacja dolna znajduję się na wysokości 710 m, górna 1309 m, dla dzieci i grup zorganizowanych zniżki.
Wyciągi narciarskie – Szklarska Poręba

Wyciąg narciarski „Baby Lift
zaczep 1 osobowy ( wyciąg dla dzieci ), długość 80 – 120m, różnica poziomów 10 m, zdolność przewozowa ok 300 osób / godz.
Wyciąg narciarski „Ściana”
orczyk 2 osobowy, długość 1390 m, różnica poziomów 434 m, zdolność przewozowa ok 1437 osób / godz.
Wyciąg narciarski „Hala Szrenicka”
podwójny orczyk 2 osobowy , długość 636 m, różnica poziomów 118 m, zdolność przewozowa 2 x 1200 osób / godz., górna stacja wyciągu na wys. 1281 m
Wyciąg narciarski „Świąteczny Kamień”
orczyk 2 osobowy, długość 835 m, różnica poziomów 172 m, zdolność przewozowa ok 1400 osób / godz., górna stacja 1306,5 m
Wyciąg narciarski „Łabski Szczyt”
orczyk 1 osobowy, długość 530 m, różnica poziomów 148 m, zdolność przewozowa ok 374 osoby / godz., górna stacja na wysokości.1332 m
Trasy narciarskie – Szklarska Poręba

Trasa zjazdowa „FIS”
bardzo trudna – długość 2000 m – różnica poziomów 510 m – średnie nachylenie 25,5 % – największe nachylenie 50 % (tzw. ściana), szerokość trasy 30 – 50 m, usytuowanie początku trasy 1302 m n.p.m., od końca trasy można dojechać do dolnej stacji kolejki linowej ok 1 km, 80% trasy jest pokrywane przez instalację sztucznego dośnieżania,
Nartostrada „LOLOBRYGIDA”
trasa trudna – długość 4400 m – różnica poziomów 602 m – średnie nachylenie 14,0 % – największe nachylenie 36,0 % – szerokość trasy 15 – 45 m – usytuowanie początku trasy 1310 m n.p.m. 88% trasy jest pokrywane przez instalację sztucznego dośnieżania,
Nartostrada „ŚNIEŻYNKA”
trasa trudna – długość 2080 m – różnica poziomów 300 m – średnie nachylenie 15 % – największe nachylenie 45 % – szerokość trasy 15 – 35 m – początek trasy na wysokości 1182 m n.p.m., instalacja sztucznego dośnieżania obejmuje całą trasę
Nartostrada „PUCHATEK”
trasa łatwa – długość 1470 m – różnica poziomów 172 m – średnie nachylenie 12,0 % – największe nachylenie 27,0 % – szerokość trasy 15 – 35 m – początek trasy 880 m n.p.m. – instalacja sztucznego dośnieżania na 100 % długości trasy.
Nartostrada „BYSTRA”
trasa łatwa – długość 2510 m – różnica poziomów 303 m – średnie nachylenie 12,0 % – największe nachylenie 43 % (tzw. „mostek” ) – szerokość trasy 10 – 25 m – usytuowanie początku trasy 1185 m n.p.m.
Stok slalomowy „HALA SZRENICKA”
długość 650 m – różnica poziomów 120 m – średnie nachylenie 18,5 % – największe nachylenie 25,5 % – szerokość stoku 100 – 200 m – początek trasy na wysokości 1280 m n.p.m.
Stok slalomowy „HALA ŁABSKIEGO SZCZYTU”
długość 1000 m – różnica poziomów 270 m – średnie nachylenie 27 % – największe nachylenie 50 % (tzw „kocioł”) – szerokość stoku 150 – 250 m – usytuowanie początku stoku 1390 m n.p.m.

Oprócz ww na terenie Szklarkiej Poręby znajduje się wiele innych mniejszych, ale również atrakcyjnych wyciągów i stoków zjazdowych.

Wyciągi narciarskie – Karpacz

Wyciąg narciarski ZBYSZEK
wyciąg krzesełkowy – długość 2230 m – różnica poziomów 530 m – przewozi 600 os./godz.
Wyciąg narciarski LICZYKRUPA
wyciąg podwójne krzesełko – długość 924 m – różnica poziomów 124 m – przewozi 1400 os./godz.
Wyciąg narciarski EURO
orczyk – długość 705 m – różnica poziomów 127 m – przewozi 800 os./godz.
Wyciąg narciarski LICZYRZEPA
orczyk – długość 846 m – różnica poziomów 291 m – przewozi 800 os./godz.
Wyciąg narciarski JAN
orczyk – długość 418 m – różnica poziomów 70 m – przewozi 600 os./godz.
Wyciąg narciarski GROSIK
orczyk dwuosobowy – długość 863 m – różnica poziomów 243 m – przewozi 1200 os./godz.
Wyciąg narciarski ZŁOTÓWKA
orczyk dwuosobowy – długość 747 m – różnica poziomów 142 m – przewozi 1200 os./godz.
Trasy narciarskie – Karpacz – teren ośrodka narciarskiego Śnieżka

Nartostrada „LICZYRZEPA”

trasa bardzo trudna – długość 1030 m – różnica poziomów 305m
Nartostrada „JAN”
trasa łatwa – długość 621 m – różnica poziomów 67 m
Nartostrada „EURO”
trasa trudna – długość 708 m – różnica poziomów 120 m
Nartostrada „ZŁOTÓWKA GÓRA”
trasa łatwa – długość 925 m – różnica poziomów 103 m
Nartostrada „ZŁOTÓWKA DÓŁ”
trasa trudna – długość 1108 m – różnica poziomów 208 m
Nartostrada „LICZYKRUPA”
trasa łatwa – długość 950 m – różnica poziomów 124 m

Oprócz ww na terenie Karpacz znajduje się wiele innych mniejszych, ale również atrakcyjnych wyciągów i stoków zjazdowych.

Trasy biegowe

Znajdują się w Jakuszycach na terenie Ośrodka Narciarstwa Biegowego – panują tu doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego dla amatorów i wyczynowców. Dzięki doskonałym warunkom klimatycznym pokrywa śnieżna zalega grubą warstwą do późnej wiosny. Od lat na terenie ośrodka rozgrywana jest znana wśród miłośników narciarstwa biegowego impreza sportowa – Bieg Piastów. Ośrodek Narciarstwa Biegowego „Jakuszyce” oferuje trasy biegowe o różnym stopniu trudności, od bardzo łatwych do bardzo trudnych, o łącznej długości ponad 100 km.

Trasa wyczynowa – długość 7,5 km.
Trasa wyczynowa ( rezerwowa ) „Jelfy” Jelenia Góra – długość 5 km, na wysokości 1000 m n.p.m.
„Droga Elektrowni Turów” – o długości 13 km.
„Trasa Polfy Bolesławiec” – o długości 10 km.
„Trasa PKO BP” wzdłuż torowiska – o długości 12 km.